3. březen 2023

Ztracený masopust

V dnešní uspěchané době si možná mnozí z nás nevšimli, že jsme právě uprostřed masopustního období. Jak tento čas prožívali naši předci, barvitě ilustruje interaktivní pořad Ztracený masopust v Národopisném muzeu v Letohrádku Kinských pod Petřínem. Právě tam se vydaly děti z 6.A, aby zažily atmosféru starých časů, dozvěděly se mnoho nového o masopustních průvodech, rytmu roku na vesnici a zvycích našich předků. V kole při mečovém tanci Pod šavle si pak ověřily, že i za starých časů se lidé dokázali odvázat, že jejich tance potřebovaly temperament i um. Děti se naučily také říkačku, zažily masopustní průvod, poznaly symboliku masek: Žida, poživačného Masopusta, laškovného Slaměného. Panímáma si před chalupou zatančila s medvědem, aby mělo její hospodářství sílu a plodnost celý další rok. Na příchod jara jsme se tedy v ZŠ K Dolům připravili.

Kateřina Simerová, TU 6.A ZŠ a MŠ K Dolům